Lodní deník: Kvarnerská plavba (Chorvatsko na kole)
Z Čech jsme vyrazili v pátek večer autobusem směr ostrov Krk. Přejeli jsme ho až do stejnojmenného hlavního města ostrova, kde na nás již v přístavu čekala loď Miki.
SOBOTA
Cesta ubíhala rychle, takže již dopoledne jsme byli naloděni, posilněni kávou v kavárně na rivě a vydali se na sobotní okruh po východním Krku. Někteří zůstali na lodi, koupali se a odpočívali, zatímco loď se přeplavila do jižní části ostrova – přístavu Baška.
Vydali jsme se okolo olivových hájů nad městem Krk, projeli ostrovem po šotolinových cestách do Dobrinje – starobylého městečka na strmém kopci, odkud je krásný výhled, dali si dvojku bílého (odrůda žlahtina) v malebné vinařské vesničce Vrbnik na příkrém kopci přímo nad mořem a nakonec prozkoumali šotolinovou cestu po pláních Podprodanje a nakonec se napojili na silnici a dlouhý sjezd nás dovedl až k lodi.
NEDĚLE
Po snídani jsme z ostrova Krk přepluli na menší ostrov Rab a vylodili se v Loparu. Měli jsme dvě možnosti – buď jet po asfaltu nebo prozkoumat náročnější cestu terénem. Závěr etapy byl opět na každém z nás – většina využila malebné zátoky Kalifrontu ke koupání (poloostrov se zachovalým středomořským pralesem s příjemnými cestami, často zpevněnými), ale zdatní jedinci pokořili i nejvyšší vrchol ostrova Straža (408 m n. m.), kde se dá vypít zasloužená sklenka vína…
Večer jsme strávili v historickém Rabu, jednom z nejkrásnějších přístavů Dalmácie. Město má bohatou minulost sahající až do římských dob. Po staletí bylo pod správou Benátčanů, takže i dochovalá architektura byla pod přímým italským vlivem. Symbolem Rabu jsou čtyři věže – zvonice.
PONDĚLÍ
Po zeleném lesnatém Rabu nás čekal ostrov Pag. Nese ze všech kvarnerských a podvelebitských ostrovů severního Jadranu největší známky zdejšího podnebí – severní strany těchto ostrovů jsou vyholené nárazy bóry (silného větru vanoucího z pevniny), zatímco jižní mají mnohem více vegetace a většinou jsou tam i ostrovní osady. Pag vypadá velmi dramaticky se svou rozbrázděnou, drsnou tváří s mnoha ostrými zátokami, do kterých přívaly vody nanesly blýskavé oblázky a vytvořily osamělé pláže.
Po krátké ranní přeplavbě jsme se vylodili v Lunu. Přejeli jsme po houpavé silnici dlouhý severozápadní cíp Pagu se stoletými olivovými hájemi. Pak naše cesta vedla jemnou šotolinou podél pobřeží Pažského zaljevu. Sjeli jsme k vodě na jednu z písčitých pláží a osvěžili se v moři. Celou cestu nás provázel pohled na majestátní vrcholky Velebitu. Město Pag mělo předsezónní ospalou atmosféru. Dali jsme lehký oběd a přehoupli se přes hřeben, pod sebou záliv Solana. kde se vyrábí sůl. Naše cesta končila v Mandre. Někteří si cestu zkrátili po hlavní silnici. Kilometry v nohách byly večer znát.
ÚTERÝ
Dnes jsme se věnovali koupání z lodi na kotvě. Stavili jsme se na malém ostrově Olib a z lodi pozorovali další ostrůvky bez civilizace (Škrda, Maun, Planik, Ist a Premuda). Dopluli jsme na ostrůvek Ilovik s velmi pěkným přístavem u ostrova Lošinj.
Oběd byl vynikající – ryba škarpina na grilu.
STŘEDA
Ráno nás čekala krátká přeplavba do Malého Lošinje, známého a rušného letoviska. V 18. a 19. století patřil Mali Lošinj k nejvýznamnějším námořním centrům na Jadranu. Je to vidět při vplouvání do jeho téměř tři míle dlouhého přístavu lemovaného měšťanskými domy, dlouhým nábřežím a širokým náměstím na jeho konci.
Po přistání jsme se zajeli podívat do malebného Velkého Lošinje a po pobřežní promenádě jsme se napojili na hlavní silnici a po zvlněné rovině dojeli do starověkého Osoru, města s průplavem a otočným mostem mezi ostrovy Lošinj a Cres. Občas jsme sjeli k moři a vykoupali se. Dnešní den foukal silný protivítr, tak nám nebyl odpočinek dopřán ani při sjezdech.
Z Osoru jsme vyjeli přes malebné vesničky a pastviny.
Večer jsme strávili v přístavu Martinščica, kam jsme se dostali po sjezdu z hlavní po šotolině. Foukat přestalo až v noci a ráno byl vítr o poznání mírnější.
ČTVRTEK
Dnes nás čekala asi nejkrásnější etapa z celé plavby – shodli se na tom po dojezdu všichni účastníci. Nejprve jsme projeli okolo Vranského jezera – drahocenného ostrovního rezervoáru pitné vody. Zde má také svá hnízdiště sup bělohlavý. Naštěstí jsme mu nedali šanci :)
Po šotolině, která neustále stoupala a místy ve strmých úsecích byla zpevněna betonem, jsme vyjeli k Lubenici. Je to půvabná vesnice na útesu vysoko nad širým mořem (378 m n. m.), jejíž historie sahá až do antiky, kdy zde Římané postavili nedobytnou pevnost. Z východní strany je vesnice uzavřená obrannou zdí se dvěma branami. Na domech jsou ještě patrné stopy slavné minulosti – střílny, zazděná lodní okna a staré kamenné zdivo všude kolem. Je to velmi navštěvované místo turisty. Na kole jsme tam ovšem dojeli pouze my. Odměnili jsme se v místní hospůdce a dali si výborný oběd.
Cílem dnešní etapy byl Cres, živý přístav s rozsáhlým starým městem položeným v širokém zálivu chráněném kopci postupně se svažujícími k jihu – ideální místo pro bezpečný přístav již od dávných dob. Dostali jsme se k němu po stoupání z Lubenice po tzv. vodovodní cestě – náročnější šotolině zaseknuté do svahu nad zálivem Valun s úžasnými výhledy. Varianta pro unavené byla silnice až do přístavu.
PÁTEK
Dnešní den po náročné čtvrteční etapě by spíše odpočinkový. Rozdělili jsme se na skupinky a každý se do cíle naší plavby – přístavu Krk – dostal podle chuti. Objevili jsme krásné singletracky vedoucí jihozápadním cípem ostrova, projeli jsme si staleté olivové háje nad Krkem, kde jsou značené cesty s vyznačenými stupni sjízdnosti; a někteří z nás dojeli do Zaljevu Soline na severu ostrova a pomazali se léčivým bahnem.
Večer jsme věnovali procházkám po starém krkském městě, vylezli na věž frankopanského hradu a užívali si poslední soumrak na Kvarneru.
V sobotu dopoledne jsme naskákali do autobusu a ve večerních hodinách byli zpět v Čechách.