Lastovská cykloplavba (29. 8. - 5. 9. 2014) - O plavbě
Hlavním cílem Lastovské cykloplavby je poměrně malý ostrov Lastovo (47 km2), dále ostrovy střední Dalmácie (Korčula a Brač) a západní cíp poloostrova Pelješac. Malebný ostrov Lastovo byl donedávna uzavřeným vojenským prostorem. Díky tomu a zároveň díky své poloze si zachoval nedotčenost přírody a prozatím nebyl výrazněji objeven turisty.
Navštívíme jedny z nejkrásnějších historických přístavů v Dalmácii (Trogir, Hvar, Korčulu), ochutnáme vyhlášené ostrovní odrůdy vín (pošip, dingač aj.), navštívíme vyzkoušené konoby s pravou dalmátskou kuchyní, budeme se kochat nádhernými výhledy a středomořskou přírodou, vykoupeme se na nezapomenutelných oblázkových plážích bez slunečníků a turistů a zažijeme alespoň na týden kočovný život na palubě lodi.
Rázovitost jednotlivých ostrovů budeme poznávat ze sedla kola. Etapy cykloplavby jsou sestaveny pro všechny typy cyklistů a cyklistek. Většinou existují jak silniční varianty, tak možnosti pro milovníky drsnějších povrchů, jichž je v Dalmácii stále dostatek, i když postupem času ubývají. Samozřejmě lze některé etapy vynechat a strávit den na horní palubě lodi sluněním a koupáním se na kotvě.
Termín v prvním zářijovém týdnu nabízí spíše stálé slunečné počasí, vyhřátou vodu a úbytek turistů.
Výhled z Humu, nejvyššího bodu ostrova Lastovo
Starobylé Lastovo s kamennými domy se rozkládá na kopci, na jeho vrcholu jsou zbytky hradu
Lastovská cykloplavba (29. 8. - 5. 9. 2014) - Itinerář
Sobota – nalodění a přeplavba na Hvar
Nalodění: Trogir; vylodění: Hvar; nalodění: Hvar; nocleh: Hvar nebo Palmižana
Přijedeme v ranních nebo dopoledních hodinách do Trogiru, umístíme si bagáž a kola na loď. Pak budeme mít volno. Můžeme se projít úzkými uličkami starověkého centra Trogiru (památce UNESCO), směnit peníze nebo si nakoupit na sobotním farmářském trhu. Po přípravě lodi na naši skupinu se okolo poledne nalodíme, ubytujeme se v kajutách, seznámíme se s lodí a posádkou a vyplujeme. Čeká nás dlouhá (cca 4 h) přeplavba Trogir – Hvar. Probereme se během plavby koupáním v zátoce z lodi na kotvě. K večeru se vylodíme ve výstavném městě Hvaru, který si projdeme včetně Španělské pevnosti. Spát budeme buďto ve Hvaru nebo na kotvě v zátoce Palmižana na Paklenich ostrovech v závislosti na počasí.
Neděle – západní Korčula
Vylodění: Vela Luka; nalodění: Brna; nocleh: Brna
Etapa: Vela Luka – Brna. Trasy: C – 35 km/820 m, MTB – 51 km/1270 m
Rojení cyklistů na asfaltce podél jižní strany Korčuly
Odplujeme brzy ráno ještě před snídaní na delší přeplavbu Hvar – Vela Luka (cca 3 h), kde se vylodíme okolo desáté. Pak projedeme západní Korčulu. Korčula je velký ostrov, který poskytuje různé volby trasy. Příjemnou silniční variantou může být trasa přes vnitrozemské živé město Blato k jižnímu pobřeží s Grščicou a Prižbou, pak po úzké asfaltce zajímavou členitou vnitrozemní krajinou do Smokvice, vinařské obce, známé pěstováním bílé odrůdy Pošip. Ještě před naloděním můžeme navštívit zátoku Istruga na severním okraji Brny a vyzkoušet účinky místního léčivého bahna.
Další možností je vyjet z Vela Luky severním směrem a kopírovat severní pobřeží Korčuly dobře jetelnou šotolinovou cestou do Prigradice (i dále) a přes hřeben se přehoupnout na jižní stranu do Brny.
Pondělí – Lastovo
Vylodění: Zaklopatica; nalodění: Zaklopatica; nocleh: Zaklopatica
Etapa: Zaklopatica – Zaklopatica. Trasy: C – 44 km/1260 m, MTB – 36 km/1460 m
Odměnou za výjezd na Hum se naskytne úchvatný výhled na Lastovo s přilehlými ostrůvky
Odplujeme ráno na Lastovo. Lastovo je od pevniny nejvzdálenějším dalmatským ostrovem. Bývalo donedávna vojenským uzavřeným prostorem a zachovalo si tak neobydlený ráz a nádhernou přírodu. Jediným kompaktnějším osídlením je stará vesnice Lastovo s originálními komíny a Lastovským hradem. Ostrov lze objet po silnici přes zálivy Velo Lago a Malo Lago na západě Lastova až po záliv Skrivena Luka na jeho jihovýchodní straně. Tato zátoka má pohádkově čistou vodu a je oblíbenou destinací jachtařů. Těch tu ovšem není nikdy mnoho díky velkým plavebním vzdálenostem. Na oběd se zastavíme právě v zátoce v Porto Rosso – jedné z nejlepších konob v Dalmácii. Lastovo nabízí i variantu pro bikery – 417 metrů vysoký kopec Hum, ze kterého je nezapomenutelný výhled, při jasném počasí až do Itálie. I sjezd z vrcholku po kamenité cestě stojí za to. Spát budeme v zátoce Zaklopatica, malé romantické zátoce na severu ostrova nebo v zátoce neméně romantické – Velo Lago v západní části.
Oběd v Porto Rosso
Úterý – východní Korčula
Vylodění: Brna; nalodění: Korčula; nocleh: Korčula
Etapa: Brna – Korčula. Trasy: C – 34 km/950 m, MTB – 56 km/1650 m
Po ranní krátké přeplavbě se vrátíme zpět na ostrov Korčula do Brny, kde se vylodíme. Silniční trasa nabízí přejezd přes vinařské obce Smokvica a Čara, viniční polje pod Čarou a stoupání po jižním pobřeží nad malebnou zátkou Pupnatska Luka až do Pupnatu. Cesta odhalí nádherné výhledy na Lastovo po pravé straně a zleva se zařezává do mohutných skal. Koupání na jedné z nejkrásnějších pláží – Pupnatské zátoce – si nenecháme ujít stejně tak zasloužené občerstvení ve vesničce Pupnat, v konobě Mate, která nabízí klasickou dalmatskou kuchyni nejlepší kvality. Odtud se spustíme prudkým sjezdem na severní pobřeží Korčuly a promenádní asfaltkou dojedeme do historické Korčuly, údajného rodiště Marka Pola. Po shledání v Korčule a večeři vyrazíme do uliček.
Pro bikery je připraveno několik šotolinových vložek: hned při výjezdu z Brny se lze šotolinovou cestou vydat směr Zavalatica, kde je mimochodem vyhlášený rybí bar, nebo zvolit tzv. vodovodní cestu na severu ostrova z Babiny do Račišč a v neposlední řadě se nabízí i historická Napoleonská cesta (Napoleonski put) – přímá kamenitá cesta svažující se z Pupnatu do Žrnova nad přístavní Korčulu. Je lemována zídkami z naskládaných kamenů, kaplemi a kříži.
Středa – západní Pelješac
Vylodění: Viganj; nalodění: Trpanj; nocleh: Trpanj
Etapa: Trstenik – Viganj. Trasy: C – 40 km/780 m, MTB – 77 km/1790 m
Vylodili jsme se ve Viganji a Ščedro se chystá vyplout kolem Pelješce do Trpanje, někteří zůstávají na lodi a užijí si přeplavbu s koupáním
Po kratičké ranní přeplavbě se rozjedeme po Orebičské riviéře. Můžeme se vyjet podívat nad Orebič k františkánskému klášteru s muzeem a nádherným výhledem na protilehlou Korčulu. Dlouhým táhlým stoupáním překonáme sedlo nad Orebičem a spustíme se do vnitrozemského polje. Po projetí okruhu přes vinařské obce Potomje, Kuna Pelješka a Pijavično se spustíme do Trpnje. Čeká nás den ochutnávání nejznámějšího chorvatského vína – dingač. Je to červená autochtonní odrůda a její nejlepší hrozny rostou právě na jižní straně poloostrova Pelješac. Může být i kulturní zážitek, a to návštěva františkánského kláštera v Kuně Pelješce. MTB trasa vede šotolinou nejprve na jižní straně z Podobuče až skoro k tunelu u Potomje a po severním pobřeží po serpentinovém sjezdu od kláštera až do přístavu Trpanj.
Asfaltka po jižním svahu Pelješce; dole pod námi zraje červené víno dingač, nejdražší hrozny v Dalmácii
Čtvrtek – východní Brač
Vylodění: Sumartin; nalodění: Pučišča; nocleh: Pučišča
Etapa: Sumartin – Pučišča. Trasy: C – 74 km/1500 m, MTB – 57 km/1190 m
Krásná bračská příroda
Vyplujeme brzy ráno a budeme přeplouvat do Sumartinu, kde se okolo desáté vylodíme. Ze Sumartinu do Pučišč to není vůbec daleko, dá se to projet za dvě hodiny, ale na druhou stranu si to můžeme zpestřit. Tato etapa nabízí zdolání nejvyššího vrcholu chorvatských ostrovů (Vidova Gora 778 m n.m.). Můžeme navštívit Škrip, místo s památkami na starověké Illyrské osídlení a nejstarší slovanské osídlení jaderského pobřeží (museum Brače ve Škripu). Pak se spustíme na severní pobřeží Brače. Můžeme ještě navštívit Dol, původní, apartmánovými domy nezastavěnou vesnici v úrodném údolí (na podzim mandarinky, víno) s vyhlášenou konobou Toni a po překonání pár dalších kopečků dojet do Pučišč. Ta jsou zajímavá mimo jiné kamenickou a kamenosochařskou tvorbou studentů a pedagogů místní střední umělecko-kamenické školy.
Bikeový sjezd do Pučišče
Pátek – západní Brač
Vylodění: Pučišča; nalodění: Milna; nocleh: Trogir
Etapa: Pučišča – Milna. Trasy: C – 43 km/990 m, MTB – 46 km/1110 m
Ráno vyjíždíme z Pučišč a jedeme valnou část etapy podél severního pobřeží Brače s možnostmi zastávek na koupání a občerstvení v Postiře, Splitské a Supetru. V odpoledních hodinách doplujeme do Trogiru a budeme užívat atmosféru historického Trogiru a jeho přístavu. Po večeři si zabalíme, vyklidíme kajuty a vydáme se do ČR.
Změna trasy vyhrazena. Trasa je připravena s ohledem na ideální povětrnostní a plavební podmínky. Kam lze a nelze plout určuje kapitán lodi.
V případě zájmu o účast na Lastovské cykloplavbě, prosím volejte na telefon 775 567 710 nebo pište na email alena.brent@gmail.com
Lastovská cykloplavba (29. 8. - 5. 9. 2014) - Mapa
Pokud mapu z nějakého důvodu nevidíte a nebo ji chcete zvětšit, zobrazte si mapu v novém okně.
Legenda mapy
- křivka v moři – schéma plavby lodi
- označené body – přístavy a kotviště s jednoduchým popisem významu během naší plavby
- modré křivky – cykloturistické C trasy převážně po asfaltových cestách a silnicích; jednoduchý popis obsahuje výchozí body, přibližnou délku v km a převýšení v m
- červené křivky – MTB trasy; překryv s cykloturistickými trasami je řešen graficky priorotou C trasy; jednoduchý opis obsahuje výchozí body, přibližnou délku v km a převýšení v m
Tato mapa je určena pouze k prohlížení. Zdrojové soubory považujeme za naše vlastnictví. Účastníkům plavby propůjčíme na základě žádosti po zaplacení zálohy za účast na plavbě zdrojový soubor ve formátu *.kmz pro samostané individuální užívání v aplikaci Google Earth. Aplikace umožňuje mimo jiné zobrazení výškového profilu tras se základními statistickými údaji, prohlížení fotografií a encyklopedických dat souvisejících s plavbou atd. Po zaplacení plné částky za účast na plavbě můžeme zájemcům propůjčit zdrojová data ve formátu, určeném pro individuální GPS navigaci během plavby. Tyto soubory jsou majetkem provozovatele této webové stránky a jakékoli jiné použití zveřejněných dat bez souhlasu budeme považovat za jeich nelegální zneužití.
Lastovská cykloplavba (29. 8. - 5. 9. 2014) - O lodi
Loď Sčedro
Loď byla postavena v roce: 1950
Rekonstrukce proběhly v letech: 1980; 1999; 2002; 2006
Kapacita: 30 cestujících
Délka: 30 m
Šířka: 6,5 m
Motor: 260 kW
Rychlost: 8 – 10 uzlů; tj. námořní míle za hodinu (1,852 km)
Elektrický proud: 220/380 V (generátory 40kW a 30 kW, akumulátory na proud 12/24 V
Nádrže na palivo: 2 500 l
Nádrže na vodu: 12 000 l
Přístrojové vybavení: radar, echolokátor, VHF vysílačka, GPS, GSM
Kabiny cestujících: 15 dvoulůžkových kajut (palandy) s umyvadlem a úložnými prostory
WC: 2 na horní palubě
Kombinace WC + sprcha: 3 na horní palubě
Venkovní sprcha: 1
Paluba pro slunění: 100 m2
Plocha plachet: 210 m2
Salon: 35 m2
Prostor na zádi: 25 m2
Klimatizace: Salon, chodba kabin na spodní palubě
Pomocný člun: pro 5 osob, motor 25 PS
Vysokotlaké kompresory: 2 (260 l/min) pro potřeby potápění
Lastovská cykloplavba (29. 8. - 5. 9. 2014) - Termín a cena
Datum: 29. 8. – 5. 9. 2014
odjezd v pátek odpoledne, návrat v sobotu dopoledne
Cena: 17 400,– Kč
Cena zahrnuje:
6 x ubytování na lodi, polopenzi, dopravu autobusem s přepravou kola v cyklovleku, cyklistický program včetně informačního a mapového zázemí, přístavní poplatky, turistickou taxu
Cena nezahrnuje (zejména):
konzumaci nápojů na lodním baru, vstupy do národních parků a podobných placených míst (NP Lastovo – cca 30 HRK), cestovní pojištění